Kallelse till Värmlands nations första ordinarie landskap höstterminen 2020

Härmed kallas Värmlands nations landsmän till terminens första ordinarie landskap inför inspektor, måndagen den 5 oktober 2020 kl. 18.00 i nationshuset.

Preliminär föredragningslista

  1. Landskapets öppnande
  2. Val av två justerare
  3. Val av två rösträknare
  4. Godkännande av kallelseförfarandet
  5. Fastställande av föredragningslistan
  6. Meddelanden
  7. Ändring i reglementariska föreskrifterna 43 kap 2 § (stående punkt)
  8. Förslag till ändring i reglementariska föreskrifterna angående införande av ytterligare arkivarie och antikvarie, respektive avskaffande av kulturansvarige
  9. Val av ämbetsmän:
    1. Revisorer, 2 st (ht20-vt21)
    2. Granskningsman, 1 st (ht20-vt21)
  10. Fyllnadsval av ämbetsmän:
    1. Klubbmästare, 1 st (ht20)
    2. Hovmästare, 1 st (ht20)
    3. Styrelseledamot 11kap 3§ 3 stycke, 1 st (ht20-vt21)
    4. Valnämndsledamot, 1 st (vt20-ht20)
    5. Marknadsföringsansvarig (ht20-vt21)
    6. Affischerare, 1 st (vt20-ht20)
    7. Nationsfotograf, 1 st (ht20-vt21)
    8. Biträdande klubbmästare, 1 st (ht20)
    9. Biträdande hovmästare, 1 st (ht20)
    10. Barvärdar, 2 st (ht20) 
    11. Köksvärdar, 5 st (ht20)
    12. Uthyrningsvärdar, 1 st (ht20)
    13. Kulturansvarig, 1 st (ht20-vt21)
    14. Recentiorsförman, 1 st (ht20-vt21)
    15. Bibliotekarie, 1 st (ht20-vt21)
    16. Podcastansvarig, 1 st (vt20-ht20)
    17. Ledamot av stipendienämnden, samhällsvetenskapliga
      fakulteten, 1 st, (vt20-ht20)
  11. Bordlagda revisoner
    1. Stiftelsen Uddeholms aktiebolags stipendiefonds styrelse 2018
    2. Styrelsen 2018/19
    3. Stiftelsen Reinhold och Gertrud Geijers stipendiefond 2018/19
    4. Stiftelsen Nils och Maria Stenbecks stipendiefond 2018/19
    5. Stiftelsen Jonas Wahlströms minnesfond 2018/19
    6. Värmlands nations stipendiefonder (allmänna fonden) 2018/19
    7. Stiftelsen Värmlands nations studenthem 2017
    8. Stiftelsen Värmlands nations studenthem 2018
  12. Bordlagda bokslut
    1. Värmlands nation 2018/19
    2. Stiftelsen Reinhold och Gertrud Geijers stipendiefond 2018/19
    3. Stiftelsen Nils och Maria Stenbecks stipendiefond 2018/19
    4. Stiftelsen Jonas Wahlströms minnesfond 2018/19
    5. Värmlands nations stipendiefonder (allmänna fonden) 2018/19
  13. Övriga frågor
  14. Ordet fritt
  15. Meddelande i 1Q-valet
  16. Meddelande i 3Q-valet
  17. Landskapets avslutande